İskandinav Tarzı Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

İSKANDİNAV TARZINA GİRİŞ 

Adından da anlaşılacağı üzere İskandinav ülkelerinden doğmuş bir stil olan bu stil, son zamanların en beğenilen trendlerinden biridir. İskandinav stili ile evinize çok yeni ve yalın ama bunun yanında oldukça hoş bir hava katacaksınız. Karakteristik özelliklere sahip olan bu yepyeni İskandinav dekorasyon stili sayesinde evinizde modernizenin ve hazzın doruklarına ulaşacaksınız.

İSKANDİNAV TASARIMI NEDİR?

En özet haliyle İskandinav tasarımı; minimallik ve temizlik anlayışı ile ortaya çıkarılan tasarımdır. İşlevselliğin ve güzelliğin bir arada bulunduğu nadir tasarımlardan biri olan bu anlayış, basitlik ve aydınlık üzerine kurulmuştur. Dağınıklık, İskandinav stilinde asla yer alamayacak en önemli öğedir. Söz konusu basitlik ve aydınlık ilkeleri ile tasarımın tüm alanı çerçevelenmiştir. Mobilya, tekstil, seramik ve aydınlatmanın yanında iç tasarımda da İskandinav tasarımının ince detayları yer alır. Renk konusunda ise tasarım stiline uygun olarak çoğunlukla; arabayı renkleri, gri-maviler ve pelüş pembeler kullanılır. Bunun yanında nötr ve tek renkler de tercih edilir. Tasarım harikası, İskandinav tasarımlarının etkileyici renk paleti de, kullanıcılarını her zaman memnun eder. Tasarımların organik ve doğal malzemelerden oluşuyor olması, İskandinav akımının önceliklerindedir.

İSKANDİNAV TASARIMININ FAYDALARI NELERDİR?

Tarzı ve inceliği ile çok tercih edilen İskandinav tasarımı, gerçek anlamda neden tercih edilir, avantajları ve faydaları nelerdir diye sorulduğunda akla ilk gelen “minimalistliktir" peki minimalistlik nedir? Basit haliyle sadelik ve sadeliğin beraberinde getirdiği zarafettir. Dağınıklığı sevmeyen ve eşyaların sizi bunalttığını düşünen biriyseniz şayet, İskandinav tasarımlar sayesinde evinizde hem çok daha huzurlu ve rahat hissedeceksiniz, hem de dekorasyon anlamında çok etkili yeniliklere kavuşacaksınız. Eviniz her zamankinden daha fazla modern ve taze görünecek. Bunun yanında doğal ve organik malzemelerden yapılıyor olması da, sağlamlık ve hijyen açısından oldukça sağlıklı olmasını sağlar. Çeşitli malzemelere alerjisi olan biriyseniz, bu doğal ürünler sizi asla rahatsız etmeyecektir. Demiştik, evinizde huzura ve rahata erişeceksiniz. Uyumlu renk paletinin hoş renkleri ile söz meclisten dışarı, zevk ve renkler konusunda doğru karalar alamayan biri olsanız da, İskandinav tasarımları renk paleti ile yanlış kararı vermeniz ve uyumsuz bir dekorasyona sahip olmanız mümkün değildir.

İSKANDİNAV TASARIM STİLİNİ KİMLER KULLANMAMALIDIR?

Şatafatı seven ve bunu bir hayat tarzı olarak benimseyen kişiler İskandinav tasarım stili için uygun kişiler değildirler. Popülaritesinin artmasıyla tamamen modaya ayak uydurmak amacıyla, ev dekorasyonunda bu stili yaşatmaya çalışan insanlar, açık ve net bir şekilde ifade edebiliriz ki, bu stili bozarlar. Karmaşanın olduğu ve sadeliğin asla bulunmadığı yerlerde bu tasarım stili yaşatılamaz. Zevkleri, İskandinav tasarım stili ile uyumlu olmayan, bu tarza çok uzak olan insanlar tarafından tercih edilmemesi tavsiye edilen bir tasarım stilidir, İskandinav tasarım stili.

İSKANDİNAV TASARIM İPUÇLARI

İskandinav tasarım stili ile evinize dekore etmek isteyenlerin bilmesi gereken ya da alması gereken bazı tasarım ipuçları vardır. Zevk sahibi kişilerin bu fikirler sayesinde esinlenip evlerini olduğundan çok daha güzel ve zarif dekore etmesi bu sayede kolaylaşır. Peki bu ipuçları ya da fikirler nelerdir?

 • İskandinav tarzında, en önemli ipuçlarından biri, tercih edilen renklerdir. İskandinav stili adına belirli bir renk paleti vardır. Bu palete göre; çok açık tonlar ve abartmadan uzak, basit renkler tercih edilmelidir.
 • Sizlere fikir verecekse şayet; en çok beyaz renk oldukça fazla tercih edilmektir. Buna paralel şekilde, İskandinav tasarım stiline en uygun, en çok yakışan renk yine beyazdır. Bunun yanında beyaz rengin gün ışığını olduğu gibi yansıtması sebebiyle de ortamı ekstra aydınlatır. Bu durum ise tercih edilme sıklığını arttırır. Zira sadelik ve ferahlığın stili olan İskandinav tasarımlarında, beyazın bu etkisi oldukça önemli bir detaydır.
 • Beyaz size uygun bir renk değil ise seçeneklerimiz ve ipuçlarımız elbette bununla sınırlı kalmayacaktır. Beyazın haricinde, gri ve grinin tonlarını değerlendirerek de evinize şıklık katabilirsiniz. Bu renk toplaması, özellikle oturma gruplarında ve mobilya tasarımları kaplamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Tercihleriniz şayet bu yönde değilse eğer, hali ve kilimlerinizde bu rengi ve tonlarını değerlendirebilirsiniz. Dekoratif bir renk olan gri ve grinin tonlarını, eviniz bir köşesinde muhakkak kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • İskandinav stilinin sadelik stili olduğunu tekrar hatırlatmak üzere yeni bir ipucu veriyoruz. Bu stilde uzun ve geniş hatta devasa büyüklüklerdeki halılara katiyen yer yok. Sadelikten bahsederken böyle bir abartıya kaçmış olmakla, İskandinav stilinden oldukça uzaklaşılır. Bunun yerine daha küçük kilimler ve yolluklar tercih edilmelidir. Bu stile uygun bir dekorasyon için bu detay ufak ama önemli bir detaydır.
 • Ahşap materyallar, İskandinav stilinin olmazsa olmazıdır. Bu stil içerisinde oldukça fazla ahşap materyal kullanılır. Dolaplarda, duvarlarda ve zeminlerde her zaman için ahşap ön plandadır ve ahşap kullanılır.
 • Dekorasyon, sadece gerekliliği olan eşyaların doğru yerleştirilmesi demek değildir. Fakat İskandinav stili ise fazla eşyayı kaldıramayan bir stildir. Bu öneri dekorasyonu sevenler ve vazgeçemeyenler için; dekor amaçlı, büyük olmamaları şartıyla irili ufaklı objeler basit ve sade şekilde kullanılabilir. Bu kullanımın minimum seviyede tutulması ise şarttır. Tarzı yaşatmak için bazı tavizler verilmelidir.
 • Düzgün ve keskin çizgilerin varlığı, İskandinav tasarımlarının etkileyici detaylarındadır. Söz konusu bu detayı evin herhangi bir alanında ve hatta her alanında kullanabilirsiniz. İsterseniz bir objeyle isterseniz bir mobilyayla... Bu kısım tamamen sizin zevkinize ve tercihinize kalmış durumda.
 • Çam, kayın, dişbudak ve huş ağaçları gibi yapmış hafif ve işlenmesi kolay tasarımları tercih etmeniz, İskandinav stili adına alacağınız en doğru kararlardan biri olabilir.
 • Büyük çiçeklere ve genel olarak gösterişe bu tasarım stili ile tamamıyla son vermeniz gerekmekte. Bunun yerine narin bir çiçek ve ince uzun, biçimli bir vazo ile evinize çok daha sade ama etkileyici bir görüntü verebilirsiniz. Üzeri gereksiz eşyalardan ve süsten arındırılmış bir orta sehpanın üzerine bu narin çiçeği koyarak ortamın ve evinizin havasını kolayca değiştirmiş olursunuz.
 • Modernize ve fonksiyonelliğin bir arada bulunmasını isteyenler için çok etkili bir ipucu; birbirine benzeyen ya da sık kullandığınız eşyaları hasır bir sepet içerisinde bir arada tutabilirsiniz. Böylece hem dağınıklık oluşmuş olmaz, hem de evinizde sadeliğe ve modern bir görüntüye sahip olursunuz.

 

EVİNİZDEKİ IŞIĞI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARMA YÖNTEMLERİ 

Şaşırtıcı gelecek çok basit çözüm yöntemleriyle, belki de asla güneş almayan eviniz, normalden oldukça fazla güneş ve ışık alıyor gibi görünecek. Nasıl mı? Şöyle ki; güneş almayan bir evi, halihazırda karanlık bir evi, yanlış dekorasyon ile boğmak tam bir cinayettir desek, asla abartmış olmayız. Evin potansiyeline uygun olmayan tasarımlar, evi her zaman olduğundan daha kötü gösterir. Yanlış tercihler yanlış sonuçlara davetiye çıkarır. Bunun yanında doğru tercihler ise kötü olan durumları değiştirebilir. Evinizdeki ışığın üst düzeye çıkması için yapmanız gereken tek şey ve en önemli detay; parlak ve aydınlık renkler seçmektir. Bu sayede evin ışık düzeyini arttırabilirsiniz. Ev olduğundan daha ferah ve geniş gözükür ve gelen güneş ışığı az da olsa açık renkler sayesinde eve yansıtılır. Renk seçimi ile, ışık probleminizden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İskandinav tarzı ise bu sorunla oldukça etkili mücadele edecek, efektif bir renk paletine sahiptir. Ev dekorasyonunda, renklerin doğru kullanımı, evin tasarımı ve dizaynında bu derece önemliyse, doğru kararları almak ve stili doğru yaşatmak, İskandinav stilinin olmazsa olmazıdır.

İÇ TASARIMINIZDA NÖTR RENK PALETİ KULLANMAK

İç tasarımınızda nötr renkleri kullanmanızın birçok avantajı söz konusu. Ki bu avantajların bir tanesi, İskandinav tasarım stilini benimsemiş olmaktır. Nötr renkler, halihazırda popülerliğini sürdüren renklerdir. Bu popülerliğin sebebi ise nötr renklerle dizayn edilmiş evler zarif ve klasik bir görünüme sahip olur. İskandinav tarzını benimseyenlerin, özellikle aradıkları görünüm de elbette ki bu yumuşaklıktır. Ayrıca nötr renklerin, diğer renklerle kolayca harmanlanabiliyor olması, yeni bir dekorasyon kararında asla işinizi zorlaştırmayacak ve uyumlu olmasını sağlayacaktır. Uyumun ve sadeliğin renkleri olan nötr renkler, İskandinav tarzında olduğu gibi diğer tasarım stillerinde de yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

MODERN İSKANDİNAV MOBİLYALARI

Stili ve görünümüyle modernliğini çok kez kanıtlamış olan İskandinav mobilyaları, rahatlığı ve konforu ile de kendine hayran bırakır. Aynı anda birçok eşsiz özelliği sayesinde, modern İskandinav mobilyaları bu dönemin ve önümüzdeki yılların trendi olmaya ve çok tercih edilmeye devam edecek gibi görünüyor. 

EVİNİZDE DOĞAL ÖĞELER NASIL KATMANLANIR?

İskandinav stilinin belli başlı özelliklerinden biri, doğallık ve konfordur. Bazı ürünler ise en doğal halleriyle sizin kullanımına oldukça açıktır. Peki bu doğal öğeler nasıl değerlendirilmelidir? Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen açıklayalım. Günümüzde farklılaşma dekorasyon akımları ve tasarım trendleri ile doğal öğeler de popülerliği yakaladı. Doğada olmanın, doğal ürünler kullanmanın insana ve insan sağlığına iyi geldiği çok kez kanıtlandı. Motivasyon arttırdığı ve şehrin yüksek tansiyonundan, stresinden uzaklaştırdığı bilinen gerçekler arasında. Eğer siz de tüm bu avantajları sahip olmak isterseniz;

 • Evinizde ahşap kullanın.
 • Seramik, mermer ve doğal taşlardan faydalanın.
 • Bitkilerden yararlanın.
 • Tablolara ya da fotoğraflara yer açın.
 • Lamba ve aydınlatmaya dikkat edin.
 • Ufak büstlere, abartılmaması koşuluyla yer verilerek, İskandinav stiline modern bir hava ve görüntü katılabilir. Dekorasyon kapsamında büst kullanımı tercih edin.

Tüm bunları yaparak, hem şık ve ferah bir dekorasyona sahip olabilirsiniz hem de doğayı evinize çağırarak huzur bulabilirsiniz. Eviniz sizin yaşam alanınız, bunu iyi değerlendirmek ve yaşam kalitenizi arttırmak ise tamamen sizin tercihiniz. Her şey sizin elinizde. İskandinav tasarımlarıyla ve doğal ögeler ile evinize canlılık ve doğallık katın. 

İSKANDİNAV TASARIMINDA BİTKİLERİ KULLANMAK

İskandinav tasarımları basit bir tasarımdan ibaret değildir. Bir yaşam biçimi ve hayat tarzıdır. Bitkiler ise bu yaşam biçiminin eksik olması mümkün dahi olmayan bir detayıdır. İskandinav tasarımları dekorasyonunda, vazgeçilmez bir yeri vardır. Eve ayrı bir hava katarak, daha hoş ve taze bir görüntü verir. İskandinav stilini benimseyenlerin kesinlikle bitkiler ile dekorasyon oluşturmaları tavsiye edilir. Fakat şuna da dikkat edilmelidir; İskandinav stili ile her zaman minimalistlik hedeflenir. Bu sebepten de, bitki seçiminde de bu yaşam tarzına uygun seçimler yapılması beklenir. Daha küçük ve abartısız bitkiler, örneğin; papatya gibi doğallığın göstergesi ve minimalist bitkiler benimsenmelidir. Aksi olduğunda söz konu minimalist yapı sağlanamaz ve dolayısıyla İskandinav tarzına uyumsuz bir dekorasyon ile İskandinav stili uygulanamaz. Bu ipuçlarına ve kurallara uygun olarak bir düzenleme yapılırsa eğer istediğiniz doğallığa ve ferahlığa kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

İSKANDİNAV TASARIMINDA SESSİZ RENKLERİ KULLANMAK

İskandinav tasarımının, sakinlik ve huzur hissiyatı verdiğini ve bu anlamda tasarım ve stili dizayn ederken, doğal ve nötr renklerin kullandığından bahsetmiştik. Bu anlamda, İskandinav tasarımında sessiz renkleri kullanmak  en doğru tercih olmaktadır. Sessiz renklerle kastedilen ise, renklerin boğucu ve bunaltıcı etkilerinden ziyade, yokmuşçasına olan renklerin kullanımından bahsedilir. Dekorasyonun, mihenk taşları olan sessiz renkler üstelik bu yıl çok moda. Hem trende uymak hem de karakterinize uygun bir ev tasarım stiline sahip olmak istiyorsanız, önerilen renk temalarını kullanmanız işinize oldukça yarayacak birçok öneridir. Uyumlu ve zarafet dolu bir ev tasarımına sahip olmak isteyenler için, İskandinav stili ve sessiz renkler en uygun seçeneklerdendir.

EVİNİZE NASIL SICAKLIK KATABİLİRSİNİZ?

Evinizi çok daha sıcak hale nasıl getirebilirsiniz? Ne yapılarak bu sıcak görüntüye ve atmosfere ulaşılabilir?  Bu soruların cevabı ise oldukça basit. Evin havasını değiştirmek ve evim atmosferine sıcaklık katmak için bin bir türlü efektif fikir ve öneri vardır. Evinize sıcaklık katma konusunda; dekorasyon ve renkler oldukça sık kullanılan ve tercih edilen çözüm yöntemlerindendir. Peki dekorasyon ve renkler, evinize sıcaklık katma anlamında nasıl kullanılmalıdır, doğru tercihler nedir ve nasıl yapılmalıdır? Sizler için birkaç fikir verici ipuçları hazırladık. Böylece dekorasyon ve renklerle evinize sıcaklık katarak, evinizde hoş bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

 • Evinize sıcaklık katmak için mutlaka rahatlatıcı bir renk paleti seçin. Renklerin psikoloji üzerinde bilinen çok büyük bir etkisi söz konusu. Buna uygun olarak ve bu gerçeği dikkate alarak, rahatlatıcı ve aydınlık bir renk paleti seçerseniz eğer, evinizin havasını değiştirir ve evinize bir parça sıcaklık katabilirsiniz.
 • Çiçekler, sıcaklık ve pozitif enerji kaynağı sayılabilir. Pozitif etkiye sahip olan çiçeklerin, ev dekorasyonunda, uygun ve yerinde kullanılması, evinize sıcaklık katmanıza zahmetsiz bir şekilde yardımcı olacaktır. Nasıl bir dekorasyon stili tasarlarsanız tasarlayın, mutlaka abartmadan ve şatafattan uzak kalmanız gerekmektedir. Bu yüzden çok daha basit fakat çok daha narin çiçekleri evinizin dekorasyonunda kullanmanız oldukça akılcı olacaktır.
 • Organik ürünler ve doğallık stilini kullanın. Doğaya ne kadar yakın olursak o kadar sıcak ve evimizde gibi hissedeceğimizden, ev dekorasyonunda da, ağır ya da itici duracak eşyalar yerine, organik ürünlerden yapılan eşyaları kullanmanız evinize sıcaklık katar.
 • Yuvarlak eşya tiplerini tercih edin. Yuvarlağın alanı büyüten ve pozitif saçan bir etkisi vardır. Bu anlamda evinizin dekorasyonunda yuvarlak şekilleri kullanmanız tavsiye edilir.

İSKANDİNAV ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPILIR?

İskandinav Tasarımları, kendine has ve eşsiz tasarımlardır. Bu stilin hazırlanışında,  işinin ehli olan firmalar ve şirketlerle çalışmak gerekir. Zira İskandinav tarzını doğru uygulamak, tarzı en iyi haliyle yaşayabilmek adına, alışverişinizi yaparken işinin profesyoneli olan kişilerle çalışmalısınız. Peki bu kişilere ya da kurumlara nasip ulaşabilirim, İskandinav stilleri alanında işinin uzmanı bir firma var mıdır derseniz. Elbette ki vardır. Sizlere, https://www.ceviz-mobilya.com/ ‘u önerebiliriz. Bizler, bu işi uzun yıllardır yapan, işe ve İskandinav stiline hâkim bir şirketiz. Bizlerden aldığınız hizmetler sonucunda, hayalinizdeki İskandinav tarzını doyasıya yaşama şansına erişim sağlarsınız. Her zaman kaliteden ve mükemmeliyetçilikten yana olan firmamız, sizlere en kolay ve zahmetsiz hizmeti sunmak konusunda en iyisidir. Alışverişinizi yaparken, uzman danışmanlarımız ve ekiplerimiz sizlere yardımcı olacaktır ve bu sayede İskandinav stiline uygun, hoş bir ev dekorasyonunda sahip olacaksınız. İskandinav stili için, bizden iyisini bulamazsınız. İddia etmiyoruz, temin ediyoruz.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.