İnternetten Mobilya Alışverişi Yapılır Mı?

İnternetten Mobilya Alışverişi Yapılır Mı?
 

İnternetten Mobilya Alınır Mı?

 

E-ticaret nedir?

E-ticaret mal ve hizmetlerin internet üzerinden ticari amaçlarla alım-satımı olarak tanımlanmakta. Ancak ticaretin işletme, tüketici ve arkadaşlar arası gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Bizim bu yazıda değineceğimiz işletmeler ve tüketici arası e-ticaret olacak. İnternetin ticareti hızlandırmasıyla müşteriler birçok farklı markanın ürünlerine daha hızlı bir şekilde ulaşma imkanına sahip oldu. Bu hızlı ulaşım imkânı ve hizmet satıcılarını kaliteli ve güvenilir olmak zorunda bıraktı. Aksi taktirde diğer firmalarla rekabetlerini kaybederek sektörde arka sıralara düşme riskleri bulunmakta.


İnternetin ticarete etkisi

Çağımızda, özellikle 2000 yılının başlangıcından itibaren inanılmaz bir hızla gelişen teknoloji birçok alışkanlığımızı da etkiledi. Önceleri yavaş olan internet fiber teknoloji ile hız kazanarak internet çağını beraberinde getirdi. Bütün bu gelişmelerden ticaretin etkilenmemesi imkansızdı.

Ticaret sektöründe görünen ve yapılan araştırmalar bize şunu söylüyor. Ülkemizdeki işletmelerin neredeyse hepsi kendilerini internete taşıdılar ya da taşımaktalar. Tabi bu konuda mobilya firmalarından da söz etmek gerekmektedir. 

Büyük ve bilinen mobilya firmaları E-ticaret alanlarında kendilerini geliştirmektedir. Müşterilerin internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıkları gün geçtikçe artıyor. Aynı durum büyük mağazalarda olduğu gibi Kobiler için de geçerli. E-ticaret ile internetten mobilya satmak hem büyük firmalar için hem de aracı firmalar için kazançlı bir ticaret sistemi haline geldi.

İnternete yetişen sektör: MOBİLYA

E-ticaret işlemleri hem ülkemizde hem dünyada sahip olduğu potansiyeli hemen her sektörde önemli bir büyüme ivmesine çevirmiştir. Her türlü alışverişin internet sitelerinden yapılmaya başlandığı günümüzde mobilya firmaları da bu gelişmeden payını almışlardır. Mobilya sektörü, kendi özel konumu itibariyle her ne kadar kimi sektörler kadar hızlı olmasa da özellikle perakende ve e-ticaret işlemlerinde oldukça hızlı bir biçimde hem frekansını hem de cirosunu katlayarak artırmakta. 

Klasik mobilya alıcısının, normalde mağazalara giderek birebir görmeden, kumaşına, ahşabına dokunmadan, üzerine oturup denemeden satın alma alışkanlığının olmamasına rağmen, E-ticaretin sağladığı kolaylıklar böylesine bir önyargıyı bile kırmıştır.

Mobilya sektöründe e-ticaretin kullanımının nedenleri arasında e-ticaretin diğer avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte, mobilya sektörüne özel nedenler de var. Herkesin bildiği gibi online alışveriş hem kolay hem zaman kazandırıcı hem de çok net bir biçimde her zaman daha ekonomik bir seçenektir.

Nasıl ki bir marka elbiseyi internetten çok daha uygun fiyata alabiliyorsak, görkemli bir mobilya takımını da mobilya siteleri aracılığıyla çok daha uygun bir fiyata alabiliriz. Üstelik mobilya sektörü kıyafet ya da diğer sektörlerden çok daha fazla külfet getiren bir sektördür.

Mobilya satışlarını internet ortamına taşıyan mobilya üreticilerinin de bu durumdan son derece memnun ve kazançlı çıktıkları görülmektedir. Çünkü bir mobilya mağazasına gelen müşteri sayısı ile bir internet sitesinin tıklanma sayısının arasında uçurum denebilecek kadar fark vardır. Bir mobilya sitesi bir günde çok fazla ziyaretçi alırken, bir mobilya showroom’una gelen kişi sayısı ise çok azdır.

Esas itibariyle internet üzerinden yapılan alışverişlerin diğerlerinden daha ucuz olmasının sebebi maliyet giderlerinin herhangi bir mağazanınkine göre daha az olmasıdır. Çünkü online satışlarda mağaza, tezgahtar gibi yüksek maliyetli giderler yoktur, bu nedenle de mağazada olduğu gibi ürünlere yansıtılması da söz konusu değildir.

E-ticarette kalitemizin 10 adımı

  1. İyi bir organizasyon, iyi ekip hem mağazada hem de internette kaliteli bir hizmet verebilmemiz için şarttır. 
  2. Güncellik, müşterilerimizin yeni trendlerden haberdar olması ve bugünün problemlerine bizimle çözüm bulması bizim için önemlidir.
  3. Sosyal medyanın sesine kulak veriyoruz, sosyal medya hesaplarımızda kullanıcılarımızın yorumlarını ve fikirlerini alarak kendimizi kullanıcı odaklı geliştirmekteyiz.
  4. Müşteri hizmetleri, müşterilerimize bilgi alacakları bir destek hattı sunuyoruz bu sayede kalitenin yanında güvenilir bir hizmet veriyoruz. 
  5. Kullanıcı dostu site, insanları site içerisinde istediklerine ulaşmak için sayfaları dolaşmak yerine tek tıkla istediklerini bulabilmelerini amaçlıyoruz.
  6. Profesyonel önerileriler veriyoruz, karar vermekte güçlük çeken müşterilerimize sektördeki deneyimlerimizden yararlanarak önerilerle yardımcı oluyoruz.
  7. Hızlı teslimat, günümüzde her şeyin hızlanması ile alınan bir mobilyanın da olabildiğince hızlı ulaşmasını sağlayarak müşterilerimizin memnuniyetini sağlıyoruz.
  8. Satış sonrası destek, müşterilerimize satış sonrası destek hizmeti vererek yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz.
  9. Bu hikâyeyi birlikte yazıyoruz, kim olduğumuzu, firmamızın nasıl kurulduğunu, geçmişte ne gibi işler yaptığımızı anlatıyoruz. Müşterilerimiz ve sektördeki diğer firmalarla birlikte yazmaya devam ettiğimiz bu hikâyeyi sizinle paylaşıyoruz.
  10. Son olarak, hangi sektörde olursak olalım hangi işi yaparsak yapalım işimizi severek yapıyoruz. Çünkü severek yapılan bir işte başarı kaçınılmazdır.

 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.