Orta Sehpa Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

       Evimiz; kendi alanımızı oluşturduğumuz, en eğlenceli ve konforlu zamanları geçirebileceğimiz yerdir. Orta sehpalar da bu alanın vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Bunun nedeni dekorasyon ve konfor açısından bizlere kolaylık sağlamasıdır. Peki siz bu sehpayı niçin istiyorsunuz? Keyif çaylarınızı yudumlayıp eğlenceli oyunlar oynamak için mi, şık dekorlarınızı sergilemek için mi? Karar verdiyseniz, sizin için en uygun orta sehpayı bulalım.

ORTA SEHPA SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

KULLANIM FONKSİYONLARI: Orta sehpa alırken en başta belirttiğimiz gibi niçin aldığınızı düşünürseniz, sizin beklentinizi karşılayacak fonksiyonları bulunmalı:

  • Aileniz ve misafirleriniz için yaptığınız atıştırmalıkları herkes kendi önünde rahat yesin istiyorsanız birbirinden ayrılarak küçük sehpalar oluşturan orta sehpaları tercih edebilirsiniz
  • Oyun oynamayı seviyorum diyorsanız, oyun tablasını kendi içerisinde barındıran sehpalar da mevcut
  • Dergi ve gazetelerinizi koyabileceğiniz, ufak dağınıklıkları önlemekte size yardımcı olacak çekmeceli veya raflı orta sehpalarda ilginizi çekebilir.

RENK UYUMU: Orta sehpalar oda içerisinde renk uyumunu sağlamada oldukça önemlidir. Çünkü genelde koltuklardan sonra en çok dikkat çeken mobilyadır. Renk uyumunu nasıl ayarlayabiliriz buna bir bakalım:

  • Beyaz tonlarında mobilyalarımızın olduğu bir odada ceviz rengi ve tonlarında orta sehpalar kullanmak odadaki uyumu ve ahengi arttıracaktır. Aynı şekilde koyu tonlar tercih ettiğimiz odada beyaz ve yumuşak tonlarda seçtiğimiz sehpalar odanın kasvetli havasını büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Renk seçerken odada bulunan baskın mobilyaları baz alarak hareket etmek gerektiğini unutmayalım.

MODEL SEÇİMİ: Odanızın havasını bozmayacak uygun birçok sehpa modeli bulabilirsiniz:

  • Sade bir dekorasyonunuz varsa, geometrik desenlerin olduğu veya küçük detaylarla süslenmiş bir orta sehpa tam size göre olacaktır.
  • Eğer daha gösterişli bir dekorasyon yaptıysanız, daha sade sehpa kullanabilirsiniz
  • Evinizde koşuşturacak çocuklarınız varsa, cam tablalı modeller ve kare orta sehpa tercih etmek riskli olacaktır. Onun yerine daha sağlam malzemeli, yuvarlak şekilli bir sehpa tercih edebilirsiniz.

MALZEME KALİTESİ: Mobilya alırken uzun süreli kullanım çok önemli bir kriterdir. Hem maddi hem manevi açıdan bizleri zarara uğratmayacak ürünler seçmek herkes için ortak amaç olmaktadır. Orta sehpayı bu kriterlere uygun olması için nasıl seçebiliriz bakalım:

  • Satın alacağımız sehpanın ayakları iyi sabitlenmiş olmalı. Çünkü üzerine birçok şey koyarak sehpanın yükünü arttıracağız. Uzun süreli kullanımlarda bu durumun bir kazaya dönüşmemesi adına ayak sabitlemesinin sağlamlığına dikkat edilmelidir.
  • Orta sehpa ceviz ağacı gibi sağlam ağaçlardan seçebileceğiniz gibi MDF de tercih edebilirsiniz.

ÖLÇÜ SEÇİMİ: Odanızın alanı sehpa seçiminde önemlidir. Çünkü büyük bir odada küçük bir orta sehpa oldukça kötü gözükecektir. Aynı şekilde küçük bir alana sahipseniz büyük sehpa alanınızı daha da daraltacaktır. Bu dediklerime rağmen küçük alanınıza büyük bir orta sehpa istiyorsanız kesinlikle size en uygun olan cam tablalı sehpalardır. Odaya modern ve ferah bir hava katacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca sehpa boyunun koltuklarınızın boyuna yakın olması kullanırken daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

 

Ürünlerimizi incelemek için tıklayınız..


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.