Neden Suntalam Mobilya?

Suntalam mobilya nedir?

Size suntalamı anlatmadan önce bu malzemenin çıkış noktası olan suntanın tanımını yapmak isterim.

Sunta, odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak, preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mobilya sanayinde sıkça kullanılır. Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. 

Peki gelelim suntalamın ne demek olduğuna arasında birkaç tane fiziksel farkın olduğunu söyleyebiliriz. Suntalam ise bir çeşit modern mobilya üretim biçimidir masifli mobilyadan temel farkı suntanın her iki yüzeyinde 0.8 mm lamine kaplama olması masif çıta yerine fabrikasyon ortamında özel makineler ile lamine cumbalar ile kaplanmasıdır. Suntalam kelime olarak da anlaşılacağı gibi sunta üzerine lamine kaplama olarak bilinmektedir. Teknolojik makineler yardımıyla ve birtakım hammaddeler kullanılarak (tutkal vb.) suntaların üzerlerinin kaplanması sağlanır. Kaplanan suntalar lamine işleminden sonra yanmaz ve suya dayanıklı hale gelir.

Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür. Kurutma fırınında belli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra, tutkalla karıştırılır. Tabakalar halinde serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme haline gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra, tüketime sunulur. Yani özetle suntalam suntanın bir takım fiziksel işlemler yapılarak ve bileşenler eklenerek suya ve yanmaya dayanıklı hale getirilmesiyle oluşturulan ve hammadde olarak kullanılan özel bir  kereste çeşitidir diyebiliriz 

Suntalam Nerelerde ve Nasıl Kullanılır ? 

     Suntalam kullanıcılar için uygun fiyat ve kolay kullanım sağladığı için     evinizin ya da iş yerinizin her alanında kullanabilirsiniz . Örneklemek gerekir   ise ;

Yatak odası takımları, yemek odası takımları, gömme dolaplar, banyo dolapları, mutfak dolapları, bürolar, butikler, eczaneler, çocuk odaları, genç odaları, stüdyolar, asansörler, bankalar, muayenehaneler, eğitim alanları, kütüphaneler gibi birçok alanda suntalam  kullanılmaktadır . Uygun fiyatlı  ve dayanıklı olduğu için suntalam malzeme mobilyalarda tercih sebebidir.

 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.