Montessori yatak odasında olması gerekenler nelerdir?

Montessori yatak nedir?

Montessori yatak, çocukların kolayca erişebileceği şekilde yer yatağı olarak hazırlanmış çocuk yataklarına denir. Bu yatak çocukların kendi başına ulaşabileceği, uykusu geldiği zaman rahatlıkla yatağına girebileceği, uyandıktan sonra elinden geldiği kadar yatağını toplayabileceği bir yatak çeşididir. Genel olarak çatılı şekli ile özdeşleşen Montessori yatak, sadece bir yer yatağının odada konumlandırılması ile de kullanılabilir. Önemli olan tek şey çocuğun kendi başına hareket etmesini sağlayabilmektir. Montessori yatak evde Montessori metodu ile eğitim için hazırlanmış çevrenin en önemli bileşenidir. Çünkü çocuk; yatma ve kalkma kararını vermenin yanı sıra, ebeveyne bağımlı ve muhtaç bir yaşamın ötesine geçer.

Maria Montessori çocukluğun sırrı kitabında, yere yakın bir yatak ile yapacağınız basit yeniliklerin, çözümü zor gözüken durumların üstesinden gelinebileceğini şöyle anlatmıştır. 
“Çocukların zihinlerinde onlara karmaşık gelmeyecek, basit düzenler oluşturulmalı. Yere yakın bir yatak ve yumuşak büyük bir halı ile onların rahat şekilde hareket edebileceği bir alan sağlarsanız, sabah herkesten önce uyandığında ebeveynlerini uyandırmak yerine kendi ortamında vakit geçirir.”

Montessori yatak odasında olması gerekenler

Bir Montessori odasında yatak ana öge olarak karşımıza çıkar. Ancak Montessori eğitiminde odanın diğer elemanlarının da çocuğun gelişimini destekleyecek şekilde düzenlenmesi önemlidir. Buna “hazırlanmış çevre” denir

Dolap – Askı
Çocukların kendi başlarına giyinebilmeleri için kıyafetlerinin ulaşabilecekleri şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Dolaplar çocuk boyunda ve çocukların kullanabileceği şekilde hazırlanır, açık dolap olarak tercih edilir. Çocuklar kapalı dolapları açmaya çalışmak zorunda kalmaz, ağır kapaklar kaldırmaz, her şey ulaşabileceği şekildedir.

Raf
Montessori aktiviteleri çocukların ulaşabilecekleri şekilde yerleştirilir. Çocuklar aktivitelerini seçme, bu aktivitede dilediği kadar çalışma ve aktiviteyi geliştirme hakkına sahiptir. Genel olarak açık raflar ve kutular tercih edilir. 

Kitaplık
Montessori kitaplıkları kitapların yan yana dizilebileceği şekilde odada yerini alır. Çocuk boyutunda ve çocuğun ulaşabileceği bir yapıda olmalıdır.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.