Montessori Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Montessori felsefesi nedir?

Montessori felsefesi, İtalya’nın ilk kadın doktoru pedagog Maria Montessori tarafından oluşturulmuş bir eğitim sistemidir. Bu sistem çocukların ihtiyaçlarını anlayarak bu ihtiyaçlara uygun alanlar oluşturmaya dayanır. Yetenekleri ve ilgi alanlarına göre, her çocuğun farklı öğrenme hızında olduğunu kabul eder ve buna uygun esnek bir eğitim süreci tasarlar. Sonucunda çocukların kendi kendilerine yetebilmelerini ve içlerinde var olan potansiyel karakterlerinin oluşmasını amaçlar. Çocuğun kendi kişiliğini keşfetmesi için alan ve özgürlüğe ihtiyacı vardır. Bu sebeple çocuğun eğitimi özgürlük, düzen ve öz disiplin çerçevesinde gerçekleşir.

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, Montessori yöntemiyle eğitim alan anaokulu öğrencilerinin normal müfredata göre eğitim alan anasınıfı öğrencilerinden sosyal iş birliği, sosyal etkileşim ve sosyal bağımsızlık gibi alanlarda anlamlı düzeyde farklılık olduğu görülmüştür.

Montessori Yöntemi; çocuklara araştırma, deneme, hata yapma ve hatalarını kendi kendilerine düzeltmeleri için fırsatlar tanır.

Montessori Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Montessori, çocuk merkezli bir eğitimdir. Çocuğun hayatındaki ihtiyaçlarına, ilgi alanlarına ve öğrenme tarzına dayanır. Montessori tabanlı bir yaklaşım, çocukların tümünde aynı eğitimi uygulamak yerine, çocukların hepsinin aynı şekilde öğrenmediği veya aynı ihtiyaçlara sahip olmadığı gerçeğini dikkate alır.

Montessori, çocukların kendi kendini motive etmelerine, disiplinli olmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olur ve geleneksel dersliklerde kaybedilen merak duygusunu pekiştirmeyi hedefler. Çocuklara gelecekteki yaşamlarında başarılı olmak için araçlar verilir. Genellikle yaşam boyu öğrenenler ve problem çözücüler, yenilikçi ve iyi takım oyuncuları olurlar. Çevrelerine ve birbirlerine karşı özenli ve saygılı davranırlar. Kendi hızlarında ve yeteneklerinde çalışabilirler.

Montessori yaklaşımı, yalnızca akademik eğitime değil, aynı zamanda çocuğun kişisel ve sosyal gelişimine de odaklanır. Günümüz dünyasında başarı, yalnızca notlar ve derecelerle ölçülmez. Güçlü çalışma alışkanlıkları, öz motivasyon, bağımsız düşünme ve mükemmel iletişim becerileri, akademik ve kariyer başarısı için Montessori eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.