Mekanlara Derinlik Kazandırmak

RUHUMUZUN AYNASI TABLOLAR..

Bir mekânın dizaynını yaparken renk uyumu ve kullanılacak mobilyalar için materyal tercihleri oldukça önemlidir. Yaşam alanlarını güzelleştirmekse; kullanılacak aksesuarlarla mümkündür. Bir bütünün parçaları olan mobilya ve aksesuar tercihlerinden, bir tanesinin yanlış seçimi tüm dekorun farklı bir hal almasını sağlayabilir.

Ev dekorasyonu için her zaman bir mimarın şart olmadığını biliyoruz. Bu alanda biraz araştırma yapmak, sizi yansıtan stilin ne olduğunu bulmak ve bu konu hakkında yazılmış makaleleri incelemek yeterli olacaktır. Fakat tablo seçimi konusuna gelindiğinde işin rengi değişmekte ve bu alanda bilgi sahibi olmak zorundasınız.  

Örneğin; avangard stille döşenmiş bir ev konseptine, soyut resimlerin kullanıldığı ve modern çerçeveyle kaplanmış bir tablo kullanırsanız, ne tablonun güzelliği açığa çıkar ne de evinizle bütünlük sağlanabilir. Aynı şekilde loft stille düzenlenmiş bir için, sanatsal anlamda çok değerli olsa dahi, yağlı boya ile yapılmış bir eser kullanmak uygun olmayacaktır. Dekoratif tablolar yaşam alanlarına derinlik kazandırabileceği gibi, uyumsuz eserler seçtiğinizde kafanızdaki karmaşayı da meydana çıkaracaktır.

Modern stille dizayn edilmiş evlerde sıklıkla kullanılan boyuna somut tablolar, mekâna daha geniş bir izlenim verirken, klasik stille döşenmiş bir odada manzara veya insan figürlerinin de kullanıldığı yağlı boya eserler sıcaklık katacaktır.

Doğru Tablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Bir insanın ruh halini en güzel şekilde yansıtan dekoratif aksesuarlar doğru seçildiğinde mekanlara da farklı bir büyü katmaktadır. Kalabalık eşyaların içinde bile kendini gösteren, ortamın ahengini değiştiren ürünler kullanmak, hem sizin hem konuklarınızın göz zevkine hitap edecektir. 

Her zevke ve her yaşam tarzına uygun tablolar bulmak mümkündür. Bu anlamda çok geniş bir yelpazeye sahip olan dekoratif tablolar gelenekler sanatlarımızla yapılabileceği gibi, modern dünya sanatlarıyla da satışa sunulmaktadır.

Doğru tablo seçimi konusunda en çok dikkat etmeniz gereken şeyse; tabloyu kullanacağınız alana ne kadar uyumlu olacağını düşünmek olacaktır. Sırf çok beğendiğiniz için aldığınız bir ürün, ortamın tüm ahengini bozabilmekte veya tam tersine farklı bir hava katabilmektedir. 

 

Bir diğer konu ise; ürün genişliği… Çok dar bir mekâna, çok büyük bir tablo kullandığınızda, olduğundan daha küçük görünen bir odaya sahip olabilirsiniz. Bu yalnızca görsellik açısından değil, bu mekâna girdiğinizde ruhsal açıdan da sizi sıkmaya yetebilecek bir yanlıştır. Ya da tam aksine çok büyük bir mekâna küçücük bir tablo asmanız, yok gibi gösterecektir. 

Ev veya ofisinizi olduğundan daha güzel, daha ferah bir ortama dönüştürmek için tablo seçimi konusuna dikkat etmeli ve gerekirse bu konuda yardım almalısınız. Boş duvarlardan daha çok içinizi açacak dekoratif tablo seçiminin, ruhsal anlamda da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak küçük dokunuşlardan olduğunu unutmayın..

Ürünlerimizi incelemek tıklayın.

Yazan: Elif Kaya


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.