İyi Bir Yatak Nasıl Seçilir?

İyi Yatak Nasıl Olmalı ?

      Günün neredeyse  sekiz saatini ya da belki daha fazlasını bir yatak üzerinde geçirilir. Bu nedenle seçilen yatakların da insan sağlığına iyi bir etkisi olması gerekir. 

En iyi yatak seçimi yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu rahatlık olur. Yatakta iyi bir uyku çekecek kadar rahat hissetmek en önemli konulardan biridir. Özellikle sırt problemi olan kişilerin ortopedik ve özel yatakları tercih etmesi gerekir. Uygun yatak seçimi yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu sağlığa etkileri olur. Bunun dışında yatak seçiminde etkili olan konulardan biri de fiyattır. Birçok insan için fiyat önemli bir faktördür. Yatakların fiyatlandırmaları taşıdıkları özelliklere göre yapılır. Doğru yatak seçimi için yatakları almadan önce denemek ve özelliklerini öğrenmek büyük bir önem taşır.  Sağlığın en iyi durumuna kavuşması için yatak seçimi çok önemli olur. Çünkü insanların uykuda vücutları  dinlenmekte ve kendini onarmaktadır. 
 

Yatak Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Doğru yatağı seçmenin insan sağlığına da birçok etkisi bulunur. En iyi yatak seçilirken bu özelliklere dikkat edilmesi gerekir ; 

  1. Daha iyi hafıza
  2. Stres azaltma
  3. Artan kullanım ömrü
  4. Geliştirilmiş fiziksel performans
  5. Vücut iltihabında azalma
  6. Daha sağlıklı metabolizma
  7. Daha iyi dikkat süresi
  8. Daha iyi öğrenme yetenekleri
  9. Daha iyi bilişsel yetenekler

Uyku sorunlu hale geldiğinde, hayatın diğer yönleri de aynı şekilde acı çeker. Bu nedenle vücuda uygun olan en iyi yatak seçilmelidir. Yatak özellikleri seçimi etkileyen en önemli konular arasında yer alır.  Köpük yoğunluğu yatağın içindeki köpüğün ne kadar yoğun hale geldiğinin ölçüsünü verir. Özetlemek gerekirse, yoğunluğu yüksek bir şilte daha rahat bir uyku çekilmesine yardımcı olur. Böylece ağrılar azalır ve uyku kalitesi de artış gösterir. Daha yüksek yoğunluklu köpük, her pozisyonda sırt bölgesine destek sunar. Daha yüksek yoğunluklu köpük, metreküp başına yaklaşık 75 kg, düşük yoğunluklu köpük ise metreküp başına 40-45 kg arasındadır. Yoğunluk yatağın sağlam olmasına da yardım eder. 

Garanti, doğrudan bir yatağın köpük yoğunluğuna bağlıdır, yoğunluk ne kadar yüksek olursa, beraberinde gelen garanti de o kadar iyi olur. Genellikle iyi şilteler 5 yıl garantilidir ve bu süre 10 yıla kadar uzayabilir.  Çoğu insan, bir yatağın sağlayabileceği rahatlığın, genellikle iyi bir gece uykusu verip vermediği anlamına geldiğini düşünür, ancak durum bundan fazlası olur. Gerçek konfor, sıcaklığın rahatlığında, hareketlerin rahatlığında ve iskelet kaslarının destekle rahatlığında yatar. Konforu dorğu şekilde sağlamak için vücudu tanımak ve ona göre yatak seçmek gerekir.  Dayanıklılık ve konfor, bir yatakta aranan özelliklerdir.  Yatağın hafif olması da çok önemlidir. Böylece taşınırken ya da örtüleri değiştirirken kolaylık sağlanır. Rahat bir yatak seçimi bu konuda önemini gösterir. Fiyat birçok yönden önemlidir. Ancak en pahalı en iyi demek değildir. Bu nedenle diğer kullanıcılardan fikir almak da oldukça önemli bir konu olur.  Rahat, dayanıklı, hafif, uygun fiyatlı ve kullanıcı dostu olan özellikler, bir yatağı iyi yapan özellikler olur. Yatak seçimi kişilerin hayat kalitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle çok dikkatli yapılmalı. Uzun süren arayışlar sonucunda da yatakları bulmak mümkün olur. Doğru boyutlarda da seçim yapmak önem taşır. Boy ve en olarak yatakların rahat olması da sağlığı etkiler. Yatakların yapıldıkları malzeme ya da şiltelerin çıkarılabilmesi temizliklerini de kolaylaştırır. Tavşan tüyü, organik, pamuklu ya da visco gibi materyaller ile yatak kaliteleri de farklılık gösterir. 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.