Ev Dekorasyonunda Huzur Veren Detaylar


EV DEKORASYONUNDA HUZUR VEREN DETAYLAR 

   Sözlük anlamında rahatlık olarak tanımlanan huzur günümüz koşullarında en ihtiyaç duyduğumuz şeyler arasında yer almaktadır. 

   Yoğun bir haftanın, zor bir günün, şehir hayatının karmaşasının ardından insan bir noktada huzurlu bir ortamda dinlenmek, tüm sıkıntıları unutup kendiyle baş başa kalmak istiyor. Doğada bir yürüyüş, arkadaşlarla buluşup kahve içmek gibi seçeneklerimizi de sınırlandırmak zorunda kaldığımız bu pandemi döneminde evimiz en çok vakit geçirdiğimiz yer olmaya başladı, bu sebeple artık huzuru evimizde arar olduk.  Huzuru evimizde arıyoruz ama bulabiliyor muyuz? 

   Doğru eşyalar, ufak dokunuşlar güzel aydınlatmalar ve bazı dekorasyon fikirleri ile evimizi huzurlu bir ortama dönüştürmek çok kolay.
 

GEREKSİZ EŞYALARDAN KURTULUN

   Değişime başlamak için gereksiz eşyalardan kurtulmak büyük bir adım olacaktır. İhtiyacınız olmadığı halde evinizde bulunun fazlalık eşyalar yer kaplar ve kalabalık bir görüntü oluşturur hatta yeni aldığınız bir eşyayı koyacak yer bile bulamayabilirsiniz. 

   Evinizde bulunan kullanmadığımız eşyaları ihtiyaç sahiplerine verebilir ya da atabilirsiniz. Kırık, bozuk eşyaları tamir etmeli ya da atmalısınız. Evinizde solmuş kurumuş bitkiler bulunuyorsa onları da atmalısınız.


RENK TONLARI 

   Ev dekorasyonu için en önemli  noktalardan biri de doğru renk seçimidir. Renk tonlarıyla tanışın!

   Hem mobilyalarda hem de duvar boyalarında doğru renk seçimi ile ferah, geniş, iç açıcı bir mekan yaratabilirsiniz. Ferahlık istediğiniz alanlarda beyazı, sakinlik için maviyi ve yeşilin açık tonlarıno kullanabilirsiniz. En çok vakit geçirdiğimiz ve misafirlerimizi ağırladığımız salonu sıcak ve güvenli bir ortama çevirmek için pastel tonlarını kullanabilir, yeşil bitkilerle ortama doğallık katabilirsiniz.
 

AYDINLATMA 

   Huzurlu evinizin ışığı güzel olmalıdır. Öncelikle doğal ışık alanları olan kapı ve pencerelerin önünü eşyalarla kapatmamaya dikkat etmeli ve önlerini sakin bir alan olarak bırakmalısınız. 

   Evinizin tavan, mutfak tezgâhları, televizyon arkası gibi alanlarında gizli aydınlatmalar kullanıp farklı bir hava katabilirsiniz. Sarı ışığın huzurunu evinize katmalısınız. Pastel tonlarında abajurlar, evinize uyumlu ve şık avizeler kullanabilirsiniz. 
 

HUZUR KÖŞESİ OLUŞTURUN

   Evinizin bir köşesinde elektronik aletlerde uzak kalıp kitap okuyabileceğiniz ya da dinlenebileceğiniz rahat bir alan oluşturun. Pastel tonlarda rahat bir koltuk, yeşil bitkiler, belki bir kitap rafı ya da kahvenizi koyabileceğiniz bir sehpa ile rahat şık ve sakin bir köşe hazırlayabilirsiniz.

YEMEK ALANI

   Yeterli genişlikte bir masa seçmelisiniz eğer küçük bir eviniz varsa açılıp genişleyen masalar kullanabilirsiniz. Mümkünse masanızın karşısına ayna koyarak daha ferah ve geniş bir ortam elde edebilirsiniz. Masanızın üzerine bir kâse içine meyve koyarak, vazo ile ya da farklı dekorasyon ürünleri ile şık bir görüntü elde edebilirsiniz. 

KAPI GİRİŞİ

   Evinize huzurlu girmek için kapı önü de çok önemlidir. Yeterli boyutta bir ayakkabılık, ayakkabılarınızı giymek için ufak bir oturma alanı, şık anahtarlıklar ve tepede ufak bir aydınlatmalar ile giriş alanını güzelleştirebilirsiniz.

ANI KÖŞESİ 

   Sizin için özel eşyaları, dostlarınızla resimlerinizi bir kutuya kaldırmak yerine evinizin bir köşesinde onları kullanabilirsiniz. Bir rafa eşyalarınızı koyabilir, duvarlara güzel ışıklandırmalar, ipler ile resimlerinizi asarak hem güzel bir dekor oluşturabilir hem de her baktığınızda içinizi ısıtabilirsiniz.

YATAK ODASI

   Yatak odasında sakin renkler kullanmalı, dekorasyonu fazla abartmamalısınız. Sade huzur veren, dinlenmeye müsait, göz yormayan bir ortam kullanmalısınız. Eğer yeterli oda sayınız varsa giyinme odası oluşturup yatak odanızda sadece yatak ve komodin bulundurabilirsiniz.

UFAK DOKUNUŞLAR

   Gözünüze boş gelen alanları tablo kullanarak doldurabilirsiniz. Sehpa ve masaların üstlerini minimal dekorasyonlarda şık bir hale getirebilirsiniz. Kalabalık duran eşyaları toplamak için düzenleyiciler kullanabilirsiniz. Koltuklarınız için farklı yastıklar alabilir ya da koltuk battaniyeleri kullanabilirsiniz.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.