Dişbudak Ağacının Özellikleri 

Dişbudak Ağacından Mobilyalar

Günümüzde her ne kadar farklı metal ve plastik türleri üretilmiş olsa da evinde ya da ofisinde sıcak bir ortam isteyen kişiler tarafından ahşap malzemeden üretilen mobilya türleri tercih edilmektedir. Renk, sağlamlık ve farklı avantajları nedeniyle tercih edebileceğiniz farklı yüzlerce ahşap çeşidi bulunuyor. Uygun fiyatlı ürünler tercih ediyorsanız genellikle MDF ve kontrplak malzemeler kullanılan mobilyalar karşınıza çıkacaktır. Ancak daha uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz, dayanıklı ve kaliteli ürünleri tercih ediyorsanız dişbudak, sedir, çam ve ladin gibi ahşap modellerini tercih edebilirsiniz. Peki, dişbudak ağacından mobilyalar hangi avantajları sunuyor ve hangi dekorasyonlarda tercih edilmelidir?

Dişbudak Ağacının Özellikleri 

Dişbudak ağacı, sert, ağır ve sıkı yapısıyla dikkat çeken ahşap çeşitlerinden biridir. Bu nedenle dişbudak ağacı genel olarak koltuk ve benzeri mobilyaların yanı sıra masa ve sandalye üretimi için de oldukça uygundur. Sıklıkla kullanılan ahşap mobilyalarda dişbudak kullanılması, dayanıklılığı arttırıcı detaylardan biridir. 

Dişbudak ağacı sert ve dayanıklı yapısı sayesinde yarılmalara ve dış etkilere karşı oldukça dayanıklıdır. Bunlara ek olarak hava değişimlerinden diğer ahşap modellerine kıyasla daha fazla etkilenir. Bu nedenle dişbudak ağacından üretilen mobilyaların dış ortamda tercih edilmemesi gerekiyor. Küflenme, çatlama ve benzeri sorunlar gerekli bakımları aksatılmadığı takdirde dişbudak ağacından üretilen mobilyalarda görülmez.

Ahşaplar için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de böcek ve çeşitli mikroorganizmaların etkileri ile ahşabın yıkıma uğramasıdır. Ancak dişbudak ağacı genel olarak sıkı iş yapıya sahip olduğu için, böceklere karşı dayanıklıdır. 

Dişbudak Ağacından Mobilya Üretimi

Dişbudak ağacı genel olarak masif olarak ya da çeşitli kaplamalar ile kullanılmaktadır. Genellikle masa ve benzeri mobilyaların yapımında kullanılan dişbudak ağacı, beyaza yakın renkleri sayesinde beyaz tonlarındaki dekorasyonlar ile oldukça uyumlu bir görüntü sunuyor. Kullanım ömrüne bağlı olarak krem rengine yönelik renk değişimleri görülebilmektedir. 

 

 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.