Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dekoratif Halı Modelleri ve Özellikleri

Ev dekorasyonu konusunda ilk akla gelen parçalardan birisi halıdır. Çünkü halılar, ev dekorasyonunun usta oyuncuları arasında yer almaktadır. Özellikle de mobilyalarla kusursuz uyum sağlayan dekoratif halı modelleri, evinizi sanatsal bir görünümle buluşturmaktadır. Eğer kendiniz ve eviniz için bir iyilik yapmak istiyorsanız, web sitemizde yer alan dekoratif halı modelleri ilginizi çekebilir. Ancak bu yazıyı okumadan hiçbir yere bırakmayız! Zira bu yazımızda, dekoratif halı seçimi hakkında püf noktalara değineceğiz. Gelin başlayalım.

 

Dekoratif Halı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

 

Dekoratif halı, farklı desenler ve renklerle süslenmiş halılara verilen genel isimdir. Bu tür halılar, görsellik açısından evi çekip çeviren eşyalar arasındadır. Dekoratif halılar, ev dekorasyonu söz konusu olduğunda her yerde kullanılabilir. Mutfak, salon ya da oturma odası... Dekoratif halıları herhangi bir yere serin, “Neden burası?” diye sormaz.

 

Dekoratif halılar, 60-30-10 dekorasyon kuralını evlerinizde uygulamanız için güzel bir tercihtir. Bu sayede mobilyalarla tam uyum sağlayabilirsiniz. Dekoratif halılar, oldukça geniş desen ve renk seçeneklerine sahiptir. Bu özelliği sayesinde herkesin beğenisine uygun dekoratif halı modelleri bulunmaktadır. 

 

Dekoratif Halıların Ev Dekorasyonundaki Yeri

 

Dekoratif halı modelleri, özellikle de renk açısından evlerinize canlılık katmaktadır. Her ne kadar zeminde yer alsa da, halıların tamamlayıcı özelliğini herkes bilir. Bu sayede mobilyalarınız ve duvarlarınız ile harika bir uyum sağlayabilir.

 

Odanızın ana temasına uygun bir halı almak, odadaki dekoratif havayı güçlendirecektir. Bunun anlamı: Halılar ev dekorasyonu konusunda hem ana hem de tamamlayıcı unsurdur. Özellikle de makinede yıkanabilen halılar sayesinde temizlik de oldukça kolay olur. Bu sayede halıların işlevsel özelliklerinden de faydalanmış olursunuz.

 

Dekoratif Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Diyelim ki eviniz için dekoratif halı bakıyorsunuz. Ancak hangi halıyı alacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durumda aşağıdaki soruların cevapları size yardımcı olabilir:

 

  • Kaç metrekarelik halı arıyorsunuz?
  • Halıyı yerleştireceğiniz odanın ana rengi nedir?
  • Ne tür halılardan hoşlanırsınız? (shaggy, yün, afgan  vb.)
  • Halı için ayırdığınız bütçe ne kadar?

 

Yukarıdaki soruların cevapları sayesinde aradığınız halıdaki kriterleri daha ‘net’ biçimde belirleyebilirsiniz. Eğer ana renginiz koyu renk tonlarıyla, bu tonlara yakın dekoratif halı modellerinden faydalanabilirsiniz. Eğer mobilyalarınız ve perdeleriniz beyaz renge sahipse, bu renk ile uyumlu bir halı modeline göz atabilirsiniz. Boyut ve fiyat gibi kriterler sayesinde ilgilenmediğiniz halı modellerini, sitemizdeki “akıllı filtreleme” özelliği sayesinde eleyebilirsiniz. Böylece sadece seçmek istediğiniz halılar listenenir.

 

Dekoratif Halı Fiyatları Nelerdir?

 

Halıları bu kadar övdük. Doğal olarak akıllarda “fiyat” soruları oluşabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok! Zira dekoratif halılar, her bütçeye uygun geniş seçenekler barındırmaktadır. Bu nedenle dekoratif halı satın alırken dert edeceğiniz son şeylerden biri, fiyat konusu olmalıdır. Dekoratif halı fiyatları, standart halı fiyatlarıyla aynı seviyelerdedir ve bundan dolayı bütçenizi yormaz. Aynı zamanda halıların ham maddesine göre fiyatlarda da değişiklik söz konusu olmaktadır. 

 

Dekoratif Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Diyelim ki eviniz için dekoratif halı bakıyorsunuz. Ancak hangi halıyı alacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durumda aşağıdaki soruların cevapları size yardımcı olabilir:

 

  • Kaç metrekarelik halı arıyorsunuz?
  • Halıyı yerleştireceğiniz odanın ana rengi nedir?
  • Ne tür halılardan hoşlanırsınız? (shaggy, yün, plastik vb)
  • Halı için ayırdığınız bütçe ne kadar?

 

Yukarıdaki soruların cevapları sayesinde aradığınız halıdaki kriterleri daha ‘net’ biçimde belirleyebilirsiniz. Eğer ana renginiz koyu renk tonlarıyla, bu tonlara yakın dekoratif halı modellerinden faydalanabilirsiniz. Eğer mobilyalarınız ve perdeleriniz beyaz renge sahipse, bu renk ile uyumlu bir halı modeline göz atabilirsiniz. Boyut ve fiyat gibi kriterler sayesinde ilgilenmediğiniz halı modellerini, sitemizdeki “akıllı filtreleme” özelliği sayesinde eleyebilirsiniz. Böylece sadece seçmek istediğiniz halılar listelenir.


Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız..

 

 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.