Bir Bambu Mucizesi: Doğal ve Sağlıklı

 

Bir Bambu Mucizesi: Doğal ve Sağlıklı

Doğal Bambu, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özellik, ağzınız, burnunuz ve gözleriniz gibi hassas hastalığa neden olan bakterilerden büyük olasılıkla etkilenen mukoza zarınıza yakın olması nedeniyle önemlidir. Malzemenin antimikrobiyal özellikği, bakterilerin cilt yüzeyine yapışmasını, büyümesi veya gelişmesi önlemeye yardımcı olur.

Bambu tekstili, bambu liflerinden yapılmış herhangi bir kumaş, iplik veya giysidir. Tarihsel olarak sadece tel örgü ve korseler gibi yapısal elemanlar için kullanılırken, son yıllarda bambu elyafının çok çeşitli tekstil ve moda uygulamaları için kullanılmasını sağlayan farklı teknolojiler geliştirilmiştir.

Bambu ipliği, kenevir veya spandeks gibi diğer tekstil elyaflarıyla da karıştırılabilir. Bambu, yenilenebilir ve hızlı bir şekilde yenilenebilen plastiğe bir alternatiftir. Tekstilde kullanılan viskoz, selülozun bambuda çözülmesi ve ardından lifler oluşturmak için ekstrüde edilmesi ile elde edilen suni ipekdir. 

Bambu doğal bir liftir (polyester gibi popüler sentetiklerin aksine), yetiştirilmesi sera gazlarında  azalmayı da sağlar. Dünyada en hızlı büyüyen odunsu bitkilerdir. Giyim için kullanılan bambu türlerine Moso bambu denir. 

Bambu gibi doğal olarak oluşan lifleri kullanan çoğu ürün, daha saf bir kaynaktan geldikleri için hipoalerjenik özelliklere sahiptir ve oluşumlarında alerjik duyarlılıklara neden olabilecek kadar çok kimyasal işleme maruz kalmaz.  Diğer birçok doğal elyaf gibi, bambu da oldukça emicidir ve daha serin tutan giysi üretiminde baş rol oynar. 

Doğal lifler neredeyse her zaman sentetiklerden daha kolay nefes alır ve daha yumuşak, daha kalın bir his verse de bambu esaslı malzemeler mükemmel hava akışına sahiptir. Mikro havalandırma ve cildinizin yüzeyinden nemi uzaklaştırmaya yardımcı olan büyük emiciliğe sahip giysiler ve kumaşlar olarak kullanıma sunulmaktadır.

Bambu kumaşın faydaları:

Antibakteriyel - cildinizi kokusuz ve taze hissetmenizi sağlar.

Yüksek ter emici (buharlaşma için ciltteki nemi çeker - nemi emer) - sizi kuru tutar

Sizi dış etkilerden korur- sizi yazın serin, kışın daha sıcak tutar

En yumuşak kumaşlardan biridir, hissettiediği duyguyu gibi seveceksiniz.

Hipoalerjeniktir - doğal bambu cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Dünyadaki en çevre dostu kumaş konumunda.

Bambu kumaşı ipeğin yumuşaklığına benzer. Lifler kimyasal işlem görmediğinden, cildi tahriş etmez. Keskin çıkıntılar olmaksızın doğal olarak daha pürüzsüz ve yuvarlaktır, bu da bambu kumaşı hipoalerjeniktir.Yün veya kenevir gibi diğer doğal liflere alerjik reaksiyonlar yaşayanlar için mükemmel bir alternatiftir. 

Bambu aynı zamanda antibakteriyel ve mantar önleyicidir. Bunun nedeni, bambunun "Bamboo Kun" adı verilen bir anti-bakteriyel biyo özelliğe sahip olmasıdır. Bitkinin kalitesi tekstil formunda kalarak kullanıcının daha uzun süre daha taze ve kokusuz hissetmesini sağlar. Tüm bakterileri öldürerek giysiyi daha sağlıklı ve daha hijyenik hale getirir.

Diğer kumaşların çoğunun aksine, bambu son derece nefes alabilen yapıya sahiptir. Doğal bambu bitkisi sıcakta serin kalmasıyla bilinir ve diğer özellikleri gibi kumaş formunda da bu özelliği muhafaza edilir. Bambu lifinin enine kesiti, kumaşa daha iyi nem emilimi ve havalandırma sağlayan mikro boşluklarla kaplanmıştır. 

Sıcakta neredeyse iki derece daha serin ve soğukta fark edilir derecede daha sıcak tutabilir. Bambu kumaş aynı zamanda anti-statiktir ve UV karşı korur. Çünkü zararlı UV ışınlarının yüzde 98'ini keserek size bambu giysilerden fayda sağlar.

Sıradan bir giysiniz gibi, bambu kumaş yıkanabilir. Bambu giysinin en iyi bakımı için, ipte kurutmanın tercih edildiği soğuk veya ılık su ile hasas programlarda yıkanmalıdır. 


 

 


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.