Berjer Koltukların Kullanım Amaçları

BERJER KOLTUK

Fransız krallarının tahtlarından esinlenerek tasarlanmış olan Berjer koltuklar, mobilya dünyasının en ikonik ürünlerinden biridir. Kendine has tek kişilik tasarımıyla 300 yılı aşkın bir süredir evlerde kendine yer bulan bu koltuklar, genel olarak yüksek arkalık, geniş kolçak ve rahat oturma alanlarıyla diğer koltuklardan biçimsel olarak ayrışırlar. İlk olarak 18. yy.’da oturum şekliyle kullanıcılarının yüzünü şömine ateşinden ya da cereyandan koruyacak şekilde tasarlanmış olsa da günümüzde berjerler; gelişen teknolojiler, değişen akımlar ve kişiye özel tarzlar doğrultusunda sayısız varyasyona sahipler. Bu da herkesin zevkine ve ihtiyacına göre berjer koltuk bulabilmesine olanak tanıyor. 

 

BERJER KOLTUKLARIN KULLANIM ALANLARI

Tekli koltuklardan daha farklı bir tasarıma sahip olan berjerlerin en büyük özelliği her türlü koltuk takımı ile uyum sağlayabilmeleridir. Salonlar, oturma ve çalışma odaları gibi yaşam alanınızın farklı bölgelerinde tercih edebileceğiniz berjer koltuk modelleri, şık ve işlevsel yapıları ile hem dekoratif amaçlı hem de rahat kullanımlıdır.

Berjer koltukların en sık kullanım şekli, L koltuk takımlarının tamamlanması amacıyla olsa da diğer koltuk takımlarından ayrıca ele alındığında, tek başına evinizde bambaşka bir atmosfer yaratma gücüne sahiptirler. Kimi zaman kendinize ait köşenizi oluşturmanıza yardımcı olan berjerler, kimi zaman da çalışma odanızın en güzel dekoratif ögesi haline gelerek kitap okumak için rahatlık sağlamaktır. 

Kolçak kısımları daha belirgin şekilde imal edilmiş modeller, sağlıklı ve rahat bir okuma sağladığı için kitap okumayı sevenler tarafından tercih nedeni olmaktadır.

Bebek odasının başköşesinde konumlandırılan berjer, sizlere kolaylık sağlarken, salondaki berjeriniz çoğu zaman dizi/film keyfinin en iyi eşlikçisidirler. Cam önüne kondurduğunuz bir çift berjerle harika bir fiskos köşesi yaratabilir ufak nakış, örgü, dikiş vb. el işlerini rahatlıkla bu berjerlerin üzerinde yapabilir veya kahve eşliğinde yağmur veya kar yağışını konforla seyredebilirsiniz.

 

BERJER KOLTUK SEÇİMİ

Yaşam alanlarının dekorasyonunda kusursuz bir tamamlayıcı olan berjer koltuk seçimi yaparken, bazı kriterleri dikkate almakta fayda var. Öncelikle berjer koltuğu hangi amaçla nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Berjer seçerken şahsi bir berjer, yani sadece kendi köşenizde kullanacağınız bir berjer seçecekseniz oturumunuzun rahat, oturma minderininse yumuşak ve geniş olmasına özen göstermelisiniz.

Koltuğunuzu konumlandırırken sadece duvar kenarlarına ya da köşelere koyma zorunluluğunuz yok. 

Dekorasyon çizgilerini yansıtmasının yanı sıra L koltuk takımını tamamlamak amacıyla yapacağınız seçimlerde ise renk uyumunu yakalamaya dikkat etmelisiniz. Eğer diğer mobilyalarınız çok renkli veya desenliyse seçtiğiniz berjer sakin renklerde ve desensiz olmalıdır. Mobilyalarınız sade ve düz ise, seçtiğiniz berjer desenli veya renkli olabilir. 

Mutfağınızda yorgunluk sonrası dinlenmek veya balkonunuzda keyif yapmak isterseniz minimal modelleri tercih edebilirsiniz.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.