Ürünlerim Bana Ne Şekilde Teslim Edilecek?

  Kargo veya Lojistik(Nakliye) olmak üzere iki farklı şekilde teslimat sağlamaktayız. Aldığınız ürüne göre teslimat şekli belirlenmekte ve sitemizde size bildirilmektedir. 
Yurtiçi ve Mng kargo ile teslimat şeklimiz bulunmakta. Yüksek desili ürünlerde kapı önü teslimat şeklimiz bulunmaktadır.

Ürün Teslimatları Ücretsiz Mi?

Türkiye'nin bütün noktalarına, alışveriş tutarı gözetmeksizin teslimatlar ücretsizdir.

Faturam Bana Nasıl Gönderilecek?

Sipariş vermiş olduğunuz ürünlerinizin üretimi tamamlanır tamamlanmaz tarafınıza gönderilmektedir. Siparişiniz ile ilgili faturalandırma süreci ürün tarafınıza teslim edildiğinde whatsapp, mail üzerinden veya ürün ile birlikte faturanız teslim edilir.

Siteniz Üzerinde Nasıl Sipariş Verebilirim?

Beğendiğiniz ürünü, ürün detay sayfasına gittikten sonra "Sepete Ekle” butonuna tıklayarak ürünü sepetinize atabilirsiniz. Bu aşamadan sonra alışverişe devam edebilir ya da ödeme aşamasına geçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Havale İndiriminden Nasıl Faydalanabilirim?

Satın alma aşamasında Fatura ve Teslimat adreslerini doldurduktan sonra ödeme şekli ekranı açılacaktır. Havale ile ödeme seçeneğini seçip 'Onaylıyorum' a tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Havale Yapacağım Banka Bilgilerine Nereden Ulaşabilirim?

Havale ile ödeme seçeneği ile siparişinizi oluşturduktan sonra sağ üst köşede bulunan ' Hesabım' seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada havale bildirim formuna tıklayınız. İlgili sipariş için detaylar sütununda bulunan 3 adet yatay çizgiye tıklayınız. Sayfanın ortalarında havale yapabileceğiniz hesapları bulabilirsiniz.

Yurt Dışına Teslimatınız Var Mı?

Ürünlerimizi Türkiye içine teslim ediyoruz. Yurt dışına gönderim için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kurulum Ve Montajı Kim Yapıyor, Ücretli mi?

Kurulum ve montaj alıcıya aittir. Modüler ürünlerde talep doğrultusunda servis ücreti karşılığında yardımcı olmaktayız.

Kargo Şirketi Bulunduğum Bölgeye Seyrek Teslimat Yapıyor, Sorun Olur Mu?

Kargo şirketinin seyrek teslimat yaptığı bir bölgede oturuyorsanız, kargo şirketi haftanın belirli günlerinde teslimat yapıyor olabilir. Kargo numaranız ile kargo şirketinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Toptan satışlarınız var mı? Franchising veriyor musunuz?

Toptan satışlarımız mevcuttur. Bayiliklerde vermekteyiz. Konu ile alakalı tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ürünleri siz mi üretiyorsunuz ?

Ürünler kendi bünyemiz altında üretilip fabrikadan direkt hizmet olarak toptan ve perakende satışlarımız yapılmaktadır.

Ürünüm Hasarlı/Yanlış Geldi Ne Yapmalıyım?

Ceviz Mobilya olarak siparişini vermiş olduğunuz ürünlerin sorunsuz bir şekilde tarafınıza teslimatını sağlamakla yükümlüyüz. Bu nedenle siparişlerinizin depo çıkışları yapılmadan önce gerekli ürün hasar kontrolleri yapılmakta ve üründe herhangi bir sorun bulunmadığı takdirde gönderimi sağlanmaktadır. Fakat niteliği itibariyle hassas ürünlerde bazen kargo taşıma ve yükleme esnasında kaynaklanan problemler oluşabilmektedir. Bu tip durumlarda şöyle yapmalısınız.

  • Kargo ile gelmiş bir ürün ise; siparişinizin teslimatı sırasında kargo görevlisinden paketi teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapınız. Herhangi bir hasar bulmanız durumunda kargo görevlisine "Hasar Tespit Tutanağı" tutturunuz. Ve ürünü teslim almayınız.
  • Böyle bir durumda da hemen ''0542 116 19 99'' nolu müşteri destek hattımızı arayarak (10:00-19:00) ya da info@ceviz-mobilya.com adresine  konu hakkında mail atarak bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.
Ürünü hangi durumlarda ve ne kadar süre içerisinde iade edebilirim?

Siparişinizi, ambalajını açmadan, tahrip etmeden, bozmadan, ürünü kullanmadan, teslim tarihinden itibaren yedi (14) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile (faturası ve diğer aksesuarları) iade edebilirsiniz. Aldığınız ürünü iade etmeden önce tarafımıza iade edeceğiniz ürünle ilgili bilgi veriniz. Ürünü; faturası, irsaliyesi veya irsaliyeli faturası ve orjinal aksesuarları ile birlikte size teslimatı yapan kargo firması(MNG veya Yurtiçi) ile gönderiniz.

Fiyatlara KDV dahil mi?

Sitemizde satılan tüm ürün fiyatlarına KDV dahildir. 

Tüm ürünler stoklu mu?

Ceviz Mobilya’da tüm ürünlerimiz için farklı ebat ve renk seçenekleri olması sebebiyle, ürünleri satın almanız ile beraber ürünler üretim sürecine girer ve sizlere özel olarak üretilir. Çoğu ürünümüzün stoğu olmasına rağmen farklı varyasyon seçimlerinde sıfırdan üretime girmektedir.

İade veya Değişim Nasıl Yapabilirim?

Siparişinizin, başından sonuna kadar karşılaştığınız her türlü sorun için lütfen bizimle irtibata geçiniz. Satın almış olduğumuz ürünlerle ilgili herhangi bir sorun mevcut ise, Ceviz Mobilya Kalite Politikası gereği hızlı çözüm ve gereken destek memnuniyet ile sağlanacaktır.
Dikkat! İade veya değişim işlemlerinin sağlıklı gerçekleşebilmesi için lütfen;
Ürünün tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmemiş, ürün ambalajı bozulmadan ve hasar görmeyecek şekilde tekrar paketlenmiş olmasına, iade etmek istediğiniz ürüne ait orijinal faturanın (sizdeki bütün kopyaları ve irsaliyeler dahil) ürün ile birlikte anlaşmalı kargo firması aracılığı ile gönderilmesine dikkat ediniz.